Mały ZUS dla przedsiębiorcy – zmiany już od 2019 r.

Projekt rządowy ustawy zakłada, że Mały ZUS będą mogli płacić od 1 stycznia 2019 najmniejsi polscy przedsiębiorcy.

 

biuro rachunkowe, księgowość, łódź

Co oznacza w praktyce Mały ZUS?

Ze zmian wprowadzanych przez ustawę będą mogły skorzystać firmy jednoosobowe

W świetle obecnych przepisów przedsiębiorcy niezależnie od wielkości przychodu płacą taką samą składkę ZUS, na dzień dzisiejszy wynosi ona 1232,16 zł. Osoby zakładające firmę po raz pierwszy mają możliwość skorzystania z preferencyjnej składki w kwocie 520 zł (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) ale tylko przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności. Po przekroczeniu tego okresu niezależnie od osiąganego przychodu przedsiębiorca jest zobligowany do płacenia pełnej składki ZUS.

 

Zgodnie z projektem przyjętym w ostatnich dniach przez Sejm nastąpić mają zmiany które są szansą na poprawę sytuacji.

Osoby prowadzące jednoosobową działalność, których przeciętny przychód miesięczny nie przekroczy 2,5 krotności minimalnego wynagrodzenia będą mogły płacić niższe, proporcjonalne do przychodu składki na ubezpieczenie społeczne (składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje bez zmian).

Projekt przewiduje, że przedsiębiorca który rozpoczynając działalność osiągnie przychody niższe niż połowa minimalnego wynagrodzenia nie będzie musiał się rejestrować i płacić składek. Po przekroczeniu tego progu natomiast można będzie skorzystać z ulgi na start przez okres 6 miesięcy. W praktyce oznaczać to dalsze zwolnienie ze składek społecznych przy jednoczesnej rejestracji działalności. Kolejne dwa lata będzie istniała możliwość korzystania z preferencyjnej składki społecznej (200 zł). Po tym czasie jeżeli przychody nie przekroczą 2,5 krotności najniższego wynagrodzenia (5250 zł w 2018 r.) będzie można skorzystać z tzw. Małego ZUS-u. (oznacza to, że do momentu osiągnięcia przeciętnego przychodu ok. 1240 zł przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę ok. 520 zł, potem za każdą złotówkę przychodu jego składki będą rosły o 16 groszy)

Osoba (dotyczy osób nie prowadzących żadnej działalności prze ostatnie 5 lat) zakładająca działalność w 2019 roku będzie mogła skorzystać z ulgi na start (przedsiębiorca płaci tylko składkę zdrowotną), przez 24 miesiące z preferencyjnego ZUS, a potem z małego ZUS.

Jak długo przedsiębiorca będzie mógł korzystać z Małego ZUS?

Z “małego ZUS” przedsiębiorca będzie mógł skorzystać przez 3 lata w ciągu ostatnich 5 lat prowadzenia działalności, przez pozostałe 2 lata będzie opłacał składki społeczne w pełnej wysokości.

Górną granicą korzystania z “małego ZUS”, jest roczny przychód przekraczający 30 krotność minimalnego wynagrodzenia, czyli w chwili obecnej 5250 zł miesięcznie. Przychód liczymy za cały poprzedni rok, dzielimy go przez 12 na tej podstawie otrzymujemy miesięczny przychód na podstawie którego wyliczamy składkę na ubezpieczenie społeczne, która będzie taka sama w każdym kolejnym miesiącu roku.

 

 

Źródło:

https:// infor.pl/

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *