JPK obowiązek dla mikroprzedsiębiorcy już od stycznia 2018

JPK? Już od stycznia 2018 roku obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestr sprzedaży VAT i rejestr zakupów VAT) i przesyłania jej jako Jednolitego Pliku Kontrolnego dla potrzeb VAT (JPK_VAT) obejmie również mikroprzedsiębiorców. Jest to kolejne utrudnienie i obowiązek dla mikroprzedsiębiorców którzy często prowadzą swoją księgowość na własną rękę.

 

Czym jest JPK?

To nic innego jak zbiór danych finansowych takich jak ewidencja zakupu i sprzedaży VAT, faktury, wyciągi bankowe, księgi przychodów i rozchodów przygotowane przy użyciu specjalnego programu komputerowego (dane do utworzenia JPK_VAT są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa).

 

JPK

 

Kiedy należy składać JPK_VAT?

Od 1 stycznia 2018 pliki JPK _VAT o prowadzonej ewidencji trzeba będzie składać do 25 dnia po zakończeniu danego miesiąca (czyli np. do 25 lutego wysyłasz informacje za styczeń). Jeśli do tej pory rozliczałeś się kwartalnie od nowego roku pliki JPK_VAT wysyłasz co miesiąc.

 

Jakie są konsekwencje niezłożenia JPK_VAT?

Jednolity plik kontrolny ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. Wysokość grzywny zależy od okoliczności, stopnia szkodliwości społecznej oraz sposobu dokonania czynu. Jej wysokość w 2017 roku wynosiła od 200 zł do nawet 40 000zł w zależności od tego czy kara nałożona była mandatem, nakazem czy wyrokiem sądu.

 

Jak złożyć JPK_VAT?

JPK _VAT składa się z danych identyfikujących podatnika (np. NIP, REGON), właściwy urząd skarbowy (kod urzędu) oraz danych dotyczących dokumentów sprzedażowych i zakupowych. Póki co JPK _VAT musi być opatrzony bezpiecznym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, czyli e-podpisem z certyfikatem, za który trzeba zapłacić. O ile jest on popularnym narzędziem wśród dużych, średnich czy nawet małych firm, nie jest tak często używany wśród mikroprzedsiębiorców.

 

Jaki jest cel wprowadzenia JPK

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, celem wprowadzenia JPK jest umożliwienie podatnikom przekazywania informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Takie rozwiązanie ma być dla nich mniej uciążliwe i tańsze.

W rzeczywistości najistotniejszym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest skrócenie czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej wyników. W niebudzących wątpliwości przypadkach ta forma udostępniania informacji pozwoli odstąpić od kontroli.

 

 

Źródło
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl
http://ksiegowosc.infor.pl
http://www.finanse.mf.gov.p
https://businessinsider.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *