Jakie biuro rachunkowe wybrać – małe czy duże??

 

Szukając księgowego dla swojej firmy zapewne przeglądacie wiele ofert oraz stron internetowych i zastanawiacie się, na które duże czy małe biuro rachunkowe się zdecydować. Wieloletnie doświadczenie praktyczne poparte wiedzą merytoryczną to główne cechy których szukamy u przyszłego księgowego. Jednak czy wsparcie oraz kompleksowa pomoc nie jest równie ważna? Czy w związku z tym wybór dużego lub małego biura rachunkowego ma jakieś znaczenie?

biuro rachunkowe; księgowość; brat-pit; biuro rachunkowe łódź

Oczywiście  każde biuro powinno oferować taką samą jakość usług każdemu ze swoich klientów i bez względu na ich ilość. Nie mam tutaj na myśli prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym, ale indywidualne podejście i pomoc w wprowadzeniu rozwiązań optymalizujących wydatki firmy. W praktyce jednak w dużym biurze rachunkowym jesteś Klientem jednym z wielu, a przez to anonimowym. Sporym problemem może być również rozproszona odpowiedzialność kiedy to za prowadzenie dokumentacji odpowiada kilka osób. Możliwość bezpośredniego kontaktu z twoim opiekunem również może okazać się utrudniona – jeden księgowy obsługuje od  kilkunastu do kilkudziesięciu firm. Niektóre podmioty radzą sobie z tym problemem uruchamiając infolinie, ale żadne z tych rozwiązań nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z księgowym. Zaletą dużego biura będzie z pewnością szersza oferta i zakres usług. Nie rzadko takie firmy zatrudniają nie tylko księgowych, ale również radców prawnych, czy specjalistów zajmujących się konkretnymi branżami.

Małe biuro oprócz szerokiego pakietu usług to przede wszystkim możliwość osobistego spotkania się ze swoim księgowym. Dzięki temu zawsze można liczyć na indywidualne podejście oraz wprowadzenie rozwiązań optymalizujących wydatki firmy. Ponadto małe biura cechują się też nieszablonowością działania, która polega przede wszystkim na szczegółowym uwzględnianiu potrzeb klienta. Godziny pracy takich podmiotów często bywają krótsze niż dużych biur rachunkowych, ale w zamian kontakt telefoniczny, czy odbiór dokumentów od Klienta nie stanowi problemu i nie jest tak ograniczony godzinowo. Przedsiębiorca może również liczyć po podpisaniu stosownych pełnomocnictw na reprezentację przed urzędami.  Małe biuro rachunkowe ma jeszcze jedną dużą zaletę, możesz się do nich zgłosić jeszcze przed otwarciem swojej firmy i skorzystać z doradztwa w wyborze jak najbardziej korzystnej formy opodatkowania dla rodzaju działalności którą zamierzasz rozpocząć.

Jak więc widać wybór między dużym a małym biurem zależy w dużej mierze od naszych oczekiwać. Jeśli zależy nam na bliskiej relacji z księgowym oraz możliwości rozwiązywania pilnych problemów poza standardowymi godzinami pracy to lepiej wybrać biuro małe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *